Förberedelse före/efter op?
Funderar lite på vilka nya nödvändigheter jag bör ha hemma. - stavmixer? Purea mat? Hur gör ni? - någon form av shaker för att blanda min modifast med? Vad använder ni? Testa idag med en påse blandad i glas och sked=klumpig dricka. - annat praktiskt? :) Med vänlig hälsning, Bella
Har du ingen stavmixer så köp en. Den är bra även senare än bara vid pure-tiden. Shaker är enkel att blanda pulverdryckerna med och kostar inte så väldigt mycke på vanliga mataffärer. Annars är en liten visp bra att blanda med.
En liten tips till pulverdycken: Den är godast iskall, så försök ha vätskan så kall som möjligt. Ett sätt är att ta en ½-liters petflaska, fyll den med vatten, häll ut den mägnden som behövs till pulverdrycken, sätt på korken på flaskan och sätt in flaskan i frysen (ståendes eller lite på sniskan så luften samlas uppe vid korken). När du ska blanda din dryck tar du flaskan ur frysen och fyller upp den med kallt vatten. Låt stå en minut, så vattnet kyls ordentligt, och häll ut det sedan i shakern och blanda din dryck. Flaskan läggs i frysen till nästa gång. Du behöver inte hålla på att mäta vätskemägnden hela tiden, för den mägnden vatten som ryms i den frysta flaskan är precis den mägnden du behöver.
Tack för matnyttiga(!) tips!! :)
Ett tips till om dryckerna: Du kan variera smaken på olika sätt. T ex vanilj-drycken kan du smaksätta med lite kanel, citron eller lime. Choklad-drycken smaksatte jag med silad passionsfrukt eller lite pressad apelsin eller clementin. Bara så där så det blir lite annan smak och variation i det hela… Till de varma sopporna satte jag till kryddor och örter av olika slag för att ge godare smak. Det är bara att experimentera med smakerna!
Jag är inne i purefasens sista vecka och jag har köpt en hel del barnmatsbukar med egen krydda och samtidigt äter färdiglagat som jag mixat.
När det gällde soppfasen köpte jag kelda soppor och gjorde några själv. Men kelda var nästan surt för min mage jag mådde inte bra av dem. Campbells var definitivt godare och roligare.
Shaker är nästan nödvändigt för att få ordna på pulvret. Blanda smaker annars kommer det kännas som det sprutar ur öronen sen om man får äta förmycket av något för ofta.
Snart få jag börja det nya normala livet….
Jag gjorde iordning grönsakssoppor med hjälp av mixer innan operation och frös in i lagom (2dl) portioner. Gjorde även iordning olika fisk, kyckling och kött (50g) mixade förstås, som tillägg i sopporna.
Efter operationen var det skönt att det var färdigt…

Det är inte alla som behöver variation. Jag åt Cambridgekuren i 4 månader (INGENTING annat!) för ett antal år sedan. Körde mest mintchoklad, men även lite vanilj (med kanel!) och jordgubb. Fast när jag åt de senare längtade jag efter min mintchoklad, så till sist köpte jag bara den
.
Ytterligare ett tips för att få kalla shaker är att även ha pulvret i kylen!
Att mixa pulver tillsammans med isvatten (i blender) blir fantastiskt gott. Serverat i vackert högt glas blir det fest!
Såg era tips om lite apelsin o liknande i shaken, jag har natrudiet (choklad) eftersom jag är laktosintolerant och den är den ända jag kan dricka. Har någon testat med den? Måste givetvis testa själv redan idag :)
Tänkte själv köpa en stavmixer nu i dagarna och göra lite egna soppor innan op. Så har ni något gått recept så släng gärna upp det här :)
Ohh hej Bella och tack för tipset om denna sida :)
#7
Jag levde på Noka eftersom jag tål varken mjölkprotein eller laktos. Riktigt god! Välj mellan vanilj, choklad, jordgubb och blåbär. Finns att köpa hos Life eller på nätet. Andra rätter finns också men de passade inte mina allergier.
Håller med om stavmixern som gör livet enklare och mycket gott.
#8 Okej ska in o kolla för ja choklad kanske man tröttnar på :) Hur mådde du av dem? Jag bllir trött av att bara dricka natrudiet, går runt o e slö hela dagen