Lycka till, hotflower!
I dag går mina tankar till dig, håller alla tummar och tår.. 🙂
TACK finaste du :) Klockan 12 ska jag inställa mig! Jag skriver när jag orkar :) Åter igen tack-det värmer i hjärtat!
Du ska se att allt bara flyter på, du vaknar upp till ett nytt liv.. Ska faktiskt bli lite kul att jämföra oss sen, vi följer ju varandra tidsmässigt men med olika metoder. Lite fränt är det allt.. :)
Ta med dig den värmen du, ska vara med dig i tanken hela dagen…. :)
Ååå spännande. Tänker på dig i dag. Kommer få mycket tankar från mig för jag sitter på APT hela eftermiddagen *asg*
Tack båda två! Skönt att vi alla följs åt här inne med positiva toner ;) Det betyder mycket ska ni veta! :)
Hej på er från avdelning 3! Allt gick bra idag och jag mår riktigt bra…. :) Känns som om jag gjort 100 situps utan vila men inte direkt någon smärta! Är själv väldigt förvånad! Dock tog det 40 minuter att försöka sätta infart på mig innan sköterskan gav upp. Nere på op gick det efter ca 15 minuter….:) "Rullande vener" är inger bra ;) Tack alla för omtanken- jag kände den!
SOM jag har funderat på dig i dag! Skönt att allt har gått bra, nu är det gjort.. Vet hur det är med att försöka hitta nån åder, rena kurragömmaleken, haha
Underbart att höra i från dig iaf och höra att du mår bra, då kan jag sova lugnt i natt. ;)
Nu kommer du förmodligen vakna till och från hela natten, mitt tips till dig är att så fort du vaknar, upp och gå! Då kommer kroppen igång och kroppsfunktionerna vaknar till liv igen, det är hela skillnaden mellan att få åka hem och fortsätta vara inlagd. 👍
Kvackyou.se | Imsoevil.com | @davbjo | OmVardagsmat | Viktoperation
"A wise man can learn more from a foolish question than a fool can learn from a wise answer." - Bruce Lee
Ja igår när jag låg här och väntade på op var det två tjejer som stannat en dag extra pga smärta och illamående. De fick givetvis smärtstillande men de var inte uppe och gick mer än kanske en gång under de tre timmar jag var här. Så jag bestämde där å då att gå så fort jag har ork! Inatt har jag gått en sväng varje gång nattsköterskan kom och har nu på morgon redan gått två ggr. Jag är officiellt den "svårstuckna gående patienten!" :-D Men det är verkligen värt det som du säger Davbjo!
Bra att du rör på dig, då kommer kroppen igång fortare. ;)
Hur länge blir du kvar på sjukan (om allt går som det ska)?
Jag åkte hem igår runt 14 tiden under förutsättning att jag fick i mig 500 ml vilket jag knappt fick. Det är jäkligt svårt att få ner dryck och vattnet är värst. Min mage krampar mycket- antagligen pga gasen från op och andra gaser som vill ut. Att rapa är en befrielse kan Jag säga :) Försöker röra på mig så gott jag kan och dricka och däremellan vila. Får hoppas kramperna ger med sig om ett par dagar!
#10: Nu i början är hela systemet i chock, vilken operation man än gör egentligen så är det ju ett ganska stort trauma för kroppen. Allt kommer dock klicka på plats, det kan ta timmar eller dagar, men det sker. I början kunde jag bara dricka någon tesked eller två åt gången, men det ökade gradvis och idag kan jag dricka ett glas vatten på ganska kort tid.
Skönt att höra att det gått bra såhär långt, håll oss uppdaterade! 😛
Kvackyou.se | Imsoevil.com | @davbjo | OmVardagsmat | Viktoperation
"A wise man can learn more from a foolish question than a fool can learn from a wise answer." - Bruce Lee
Idag känns det bättre :) kunde svälja en hel alvedon- det var positivt! Ska strax prova lite fil tänkte jag…har druckit lite vatten nu på morgonen och det kändes ok. Men hörrni den där "blåspipen" man får med- riktigt bra grej. Den har verkligen hjälpt mig, så slarva inte med den ;)
Vad härligt att höra att allt funkar för dig och att du mår bra! :)
Alltid skönt att få ur sig allt luft, så blåspipen är suverän…
Idag mina vänner mår jag riktigt bra. Har kunnat få i mig dryck utan några kramper alla. Jätteskönt! MEN jäklar i min låda vad laktoskänslig jag blivit- aj aj! Det ska jag tänka på i min kost :) Förövrigt är allt ok. Mådde lite illa över vissa lukter de första dagarna, men pizza luktade lika gott (konstigt och så typiskt haha).
#14: Super! Jag är också kraftigt laktosintolerant, men faktum är att jag upplever att det minskat en aning sedan op. Det kan också vara jag som vant mig, men tänk på att köpa Laktas och att ha med dig det när du ska ut och äta, åka på semester osv. Då kan du ta två-tre tabletter precis innan du äter och då går det mycket bättre.
Jag upplever att jag blir lite knorrig i magen även med Laktas, men det blir inte autobahn i tarmkanalerna åtminstone, och det är ju en liten seger.
Pizza kan jag äta utan problem, ungefär 1/8 bara, men ändå, det är lika gott!
Kvackyou.se | Imsoevil.com | @davbjo | OmVardagsmat | Viktoperation
"A wise man can learn more from a foolish question than a fool can learn from a wise answer." - Bruce Lee
Laktas! Det ska jag skriva upp- tack för tipset! :) Jag kan säga att det ska bli gott sen att få äta mosad mat. Alltså TUGGA på mat haha, det är ju ganska enformigt nu med flytande. Men att göra egna soppor är så mkt godare. Höll på att kräkas både när jag försökte med keldas soppa och varma koppen häromdagen. Det smakade skunk! Konstigt det där…eller inte ;) Nåväl, så glad över att allt funkar redan. Vad jag förstått så är det just lite jobbigare dagar efter Sleeve, men det är säkert individuellt som allt annat. Men vet att många haft problem med kramper och dryck. Men åh vad det känns bra nu. Så lycklig :)
#16: Direkt efter op köpte jag hem en hel del flytande föda, bland annat tre Kelda-soppor. De åkte i soporna alla tre, jag fick inte ner dem. Jag gick över till yoghurt och blåbärssoppa mer eller mindre helt och hållet, och efter nästan två veckor började jag äta mat, dock väldig försiktigt och bara vissa mål.
Skönt att det känns bra, man kommer in i lite av ett euforiskt läge efter op märkte jag, det var som att man kunde slappna av rörande sin vikt och allt som hade med det att göra för första gången på väldigt, väldigt länge. En del av sjukskrivningen efteråt är ju att hinna balansera huvudet, och det hjälpte mig mycket att gå hemma och skrota ett tag.
Kvackyou.se | Imsoevil.com | @davbjo | OmVardagsmat | Viktoperation
"A wise man can learn more from a foolish question than a fool can learn from a wise answer." - Bruce Lee