# Nytt datum
Author: Pelle Långlös

Inte för op men till kirurgen. Jag behövde ingen ny remiss utan sköterskan gav mig en tid i höst, närmare bestämt den 10/9. Hoppas att jag får en ny remiss till Åbo sen för jag väger numera lite mera än sist och då vart jag godkänd. Har ett BMI på 38 nu och sist hade jag straxk över 35.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Hoppas allt går bra för dig! För mig blir det tid hos kirurgen och det i november. Ska bli spännande! :)

//Rebecka

## Comment 2
Author: Pelle Långlös

Tack. Det är bara två månader dit men det känns som en evighet. Sen kommer det ju att ta tid i Åbo med. Sist tog det inte så lång tid men de kan ha fått längre köer nu än förra året.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Okej, längtar till dina före och efterbilder i bloggen! :)

Hoppas att du slipper vänta alltför länge, när man väl bestämt sig så vill man nästan att det ska gå så snabbt som bara möjligt! Pirret i magen bara byggs på varje dag :)

//Rebecka <3

## Comment 4
Author: Pelle Långlös

Jag vet vad du menar. Samma med min utredning. Vill helst ha den gjort igår. Haha.
