# På torsdag ska jag träffa kirurgen
Author: chigak

Nu har det äntligen blivit dags för mig att träffa kirurgen på torsdag. Det ska bli spännande och se hur det går... ![Obestämd](http://viktoperation.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")![Glad](http://viktoperation.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Maggan71

Åh, vad spännande! Lycka till!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Grattis!

Vad kul...och nervöst!! Jag vet själv, jag var spänd som en fiolsträng och djupt sammanbiten. Men det gick ju bra!

Det kommer gå toppen!

Kram och lycka till!

## Comment 3
Author: chigak

Det gick jättebra idag ![Skrattande](http://viktoperation.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Jag får min operation och jag fick även operationstiden idag. Redan den 3de oktober är det dags. Helt fantastiskt men samtidigt lite pirrigt...

Jag har lyckats gå ner 10kg sen remissen skrevs men jag ska gå ner ytterligare 14kg tills operationen.

Tycker det är svårt att veta hur långt i förväg jag behöver börja med flytet för att lyckas gå ner de där kilona.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Grattis!

Vad roligt!!

Sa de inget om hur länge ungefär du skall flyta innan? Det beror ju lite på din ursrungsvikt, men 3-4 veckor skulle jag kunna tänka mig. Ring och fråga dem annars vad de tror?

Vart blir du opad?

## Comment 5
Author: chigak

Tack! ![Skrattande](http://viktoperation.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Det enda han sa var att jag ska gå ner 14kg till op. Tror jag börjar 4 veckor innan för säkerhets skull.

Jag opas i Värnamo.

Jag kan inte fatta att det går så snabbt. Från det att jag fick remissen tills jag har min operationstid är det bara knappt 4 månader. Jag är så glad för det.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Det äe bara att gratulera igen! Underbart! Jag tror nog du gör rätt i att börja 4 veckor före!! Kram o lycka till!

## Comment 7
Author: [Borttaget]

åhh, grattis!!

## Comment 8
Author: chigak

Har ju inte varit så aktiv det sista så tänkte komma med en uppdatering. Jag valde att tacka nej till min op tid då jag hamnade mitt i en skilsmässa när det var op dags. Jag kände att jag inte mådde bra nog för att orka med open då. Jag känner att det var rätt beslut då men jag kommer be om ny remiss längre fram när allt lugnat ner sig.

Jag håller på och planerar för flytt till ny ort och försöker hitta nytt jobb så finns en del att lägga energin på nu ändå. Men så fort jag kommit till rätta så ska jag ta tag i det här igen. Vill ju fortfarande genomgå min operation![Glad](http://viktoperation.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Hej och Välkommen tillbaka!

![Skrattande](http://viktoperation.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 10
Author: fairytindra

kram till dig
